Właściciele psów coraz częściej decydują się na zabiegi groomerskie dla swoich czworonogów. Osoby posiadające psy, nie tylko rasowe w większości mają ambicję, aby został on ustylizowany zgodnie ze standardami dla danej rasy. Powstał nowy zawód – groomer, czyli ktoś, kto zajmuje się pielęgnacją, strzyżeniem, trymowaniem, czesaniem, myciem, czyszczeniem uszu i obcinaniem pazurków ale także potrafi doradzić właścicielowi zwierzaka jak traktować jego sierść i co jest najlepsze dla jego skóry. Wizytówką właściciela psa jest jego stan a wąska specjalizacja groomera gwarantuje, że jego konkretne oczekiwania mogą być spełnione. Podstawowym wyzwaniem są zdrowie i dobra prezencja sierści, dlatego też często do wyżej wymienionych zabiegów dochodzi czasem usuwanie insektów, rozczesywanie skołtunionej sierści, a niekiedy mycie zębów.

Wielu właścicieli nie jest jeszcze przyzwyczajonych do faktu, że każda bez wyjątku praca z psem jest związana z jego kąpielą, która ma oprócz czysto higienicznej funkcji także cel, którym jest użycie dedykowanych preparatów przeznaczonych specjalnie dla zwierząt. Specyfiki we właściwy sposób pozbywają się charakterystycznych dla zwierząt rodzajów zabrudzeń i w efekcie powodują zdrowy wygląd sierści i lepsze samopoczucie psa. Perfekcyjna sierść to także a może przede wszystkim rozczesywanie, głównie w przypadku ras długowłosych. Skołtuniona sierść może powodować nawet stany zapalne na skórze. Szorstkowłose psy wymagają trymowania, które wykonywane w umiejętny sposób nie sprawia bólu dla psa. Zabieg usunięcia martwej sierści zapobiega gubieniu jej i znacznie poprawia kolor, jakość oraz jej wentylację.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wyznacza standardy strzyżenia, które zawierają dokładne opisy cech poszczególnych ras. Salony groomerskie nie ograniczają się jednak tylko do rasowych psów. Jednym z regularnych i koniecznych zabiegów jest przycinanie pazurków. To często trudna dla hodowców czynność, psy często tego nie lubią, mają bardzo delikatne zakończenia nerwowe lub niezbyt przyjemne doświadczenia. W salonach pod ręką zawsze jest płyn szybko tamujący ewentualne skaleczenia, ale jest to oczywiście ostateczność. Takie czynności jak usuwanie kamienia nazębnego są wykonywane u weterynarza, zapobiegają stanom zapalnym dziąseł. Groomer może zęby umyć, aby zapobiec jego tworzeniu się.

Kolejnym zabiegiem jest czyszczenie uszu z włosów i woskowiny oraz brudu, do czego są niezbędne specjalne preparaty. Wentylacja uszu psów o długich opadających uszach jest szczególnie istotna dla ich zdrowia. Używając specjalistycznych narzędzi, w razie potrzeby, są usuwane także insekty, takie jak  kleszcze.

W rankingu najczęściej wykonywanych zabiegów znalazły by się strzyżenie małych psów, ras takich jak Shih Tzu, Maltańczyk i York a następnie trymowanie Sznaucerów i Westów. Dziennie jeden groomer jest w stanie obsłużyć trzy do czterech psów w zależności od ich wielkości, rasy, stopnia zabrudzenia i zachowania podczas zabiegu.