Labradory to obecnie jedna z najbardziej popularnych ras w Warszawie. Ich inteligencja, doskonały nos oraz posłuszeństwo w wykonywaniu zadań sprawiają, że są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia.
Wykrywają narkotyki, substancje łatwopalne, pracują z ratownikami wodnymi i górskimi, są przewodnikami niewidomych, psami asystującymi, a także dogoterapeutami. Ale przede wszystkim są najlepszymi przyjaciółmi dzieci.
Labradory pochodzą od psów zwanych St. John’s, które zamieszkiwały tereny Nowej Fundlandii, a w późniejszym okresie również półwysep Labrador w Kanadzie.
Od niego wywodzi się ich nazwa. Drugi człon nazwy wywodzi się z angielskiego czasownika „to retrieve” i nawiązuje do sposobu pracy tych czworonogów, co oznacza przynosić lub aportować .
Pierwotnym zadaniem labradorów w N. Fundlandii była pomoc rybakom w wyciąganiu sieci oraz łapaniu uciekających ryb. Do Europy, a konkretnie do Wielkiej Brytanii psy tej rasy zostały przywiezione na początku XIX w.
Tam uznano je za psy myśliwskie, aportujące i w tym kierunku rozpoczęła się ich hodowla. Dopiero w 1916 r. labradora uznano w Anglii za samodzielną rasę. Założono wówczas klub i opracowano wzorzec.
Labrador to przede wszystkim pies myśliwski. Wyhodowano go do aportowania, czyli do przynoszenia drobnej postrzelonej zwierzyny i ptactwa – zarówno z ziemi jak też z wody.
Dlatego też uwielbia nosić w pysku różne przedmioty i nie należy go za to karcić! Oprócz tego uwielbia wodę – to jego drugi żywioł. Skorzysta z każdej okazji, by się wykąpać – nawet bardzo wczesną wiosną czy bardzo późną jesienią.
Dzięki krótkiej, gęstej sierści z wodoodpornym podszerstkiem nie chłonie wody i nie czuje zimna. Ich strzyżenie nie nastręcza trudności.
Psy tej rasy to łagodne, posłuszne, zrównoważone oraz pełne radości życia przyjaciele rodziny. Są idealnymi kompanami dzieci, ponieważ mają w sobie dużo cierpliwości i uwielbiają zabawy – nawet do później starości.
W kontaktach z kilkulatkami może być jednak mało uważny i niechcący może przewrócić. Wszystko powinno się odbywać pod okiem osoby dorosłej.
Labradory są bardzo towarzyskie, dlatego nie nadają się na stróża, bo każdego intruza przywitają równie radośnie. Powszechnie się mówi, że „labrador nie ugryzie, on zaliże na śmierć”.
Pies nadaje się praktycznie dla każdego, ale pod jednym warunkiem – zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu. Labrador powinien codziennie minimum dwie godziny biegać, aportować lub pływać.
Szata labradora to jego cecha charakterystyczna: jest dwuwarstwowa, wodoodporna z warstwą tłuszczu, dzięki któremu nie chłonie wody.
Włos jest krótki i gęsty, w dotyku szorstki, odporny na warunki atmosferyczne. Sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
Czesanie. W czasie linienia, a dzieje się to dwa razy do roku, psa należy czesać 2-3 razy w tygodniu. W innych okresach wystarczy raz na tydzień.
Kąpiele. Psa kąpiemy w razie potrzeby (zazwyczaj zachodzi po wytarzaniu się w błocie) w odpowiednim szamponie.
Warszawiacy uwielbiają Labradory, można je spotkać praktycznie podczas każdego spaceru.
Jeśli chcesz przeprowadzić kompleksową pielęgnację sierści Labradora. To najlepszym do tego celu punktem groomerskim na Muranowie w mieście Warszawa jest salon mieszczący się w samym Centrum na Śródmieściu - Malowany Pies. Cena za taki zabieg to 150 PLN.
#LabradorRetriever #Labrador #LabradorWarszawa #GroomingLabradoraWarszawa #PsiFryzjerLabradorWarszawa #KompleksowaPielęgnacjaLabradora #KochamyPsy #DogOfTheDay
© Copyright 2017 All Rights Reserved Malowany Pies psi fryzjer w Warszawie