Buldożek francuski wbrew powszechnemu przekonaniu, wynikającemu prawdopodobnie ze zbyt sugestywnej nazwy rasy, nie pochodzi z Francji, tylko z Anglii. Pieski zostały przywiezione do Francji przez angielską klasę robotniczą. Zarejestrowano je jako osobną rasę dopiero tam. W Warszawie świetnie sobie radzą.
Jedna z teorii głosi, że buldożek francuski wywodzi się ze średniowiecznych alano czy psów dogowatych z Ameryki Południowej. Kolejna twierdzi, że prawdopodobnie pochodzi od mastifów tybetańskich i azjatyckich, których do Anglii sprowadzili Fenicjanie.
Najbardziej jednak wiarygodne jest to, że przodkiem współczesnego buldożka jest dawny buldog angielski, używany na Wyspach Brytyjskich do walk psów i szczucia byków.
Kiedy w 1802 r. parlament angielski wprowadził zakaz krwawych walk. Dlatego też, spadło zainteresowanie psami tej rasy. Od tego momentu waleczne buldogi stały się towarzyszami robotników.
Utrzymanie dużego psa dla zwykłego robotnika wiązało się z wysokimi kosztami, na które nie każdy mógł sobie pozwolić, dlatego mniejsze osobniki zaczęto krzyżować z innymi rasami, co w efekcie dało zminiaturyzowaną wersję buldoga o znacznie łagodniejszym charakterze.
Buldożki trafiły do Francji dopiero pod koniec XIX wieku. Pieski w robotniczych dzielnicach Paryża, zostały skrzyżowane z pinczerami, mopsami oraz niektórymi terierami, To właśnie po nich prawdopodobnie buldożek odziedziczył swoje nietoperzowate uszy.
Początkowo buldożki uchodziły za psy plebejskie należące do tkaczy, kronikarzy i woźniców. Dopiero w momencie, gdy zainteresowała się nimi arystokracja, m.in. król angielski Edward VII, wszystko uległo zmianie.
Pierwszy klub buldożka francuskiego powstał w Paryżu w 1880 r., a pierwszego psa wpisano do rejestru w 1885 r. Wygląd tego pieska ostatecznie ukształtował się właśnie we Francji. To Tam w 1898 r. francuski związek kynologiczny zatwierdził rasę i nadał jej obecną nazwę.
Bardzo długo trwały spory w kwestii pochodzenia rasy – z Francji, czy z Anglii? Pochodzi przecież z Anglii, ale to we Francji został opracowany wzorzec rasy. Natomiast Francuzom zawdzięcza swój obecny wygląd. Jednak Międzynarodowa Federacja Kynologiczna przychyliła się do tej argumentacji i uznała, że buldożek jest rasą francuską. I tak też został zarejestrowany.
Anglikom zaakceptowanie tego faktu nie przyszło łatwo. Dlatego dopiero w 1912 r. rasa została uznana przez brytyjski Kennel club. Związek Kynologiczny w Polsce jest formalnym przedstawicielstwem tej organizacji.
Jego pielęgnacja to głównie kąpiele, obcinanie pazurków jeśli sobie ich nie starł na warszawskich chodnikach i czyszczenie uszu.
Cena zabiegu psiego fryzjera rasy buldożek francuski w Warszawie to 80 PLN.
#BuldożekFrancuski #Buldożek #Bulldog #BuldożekPsiFryzjerWarszawa #BuldożekStrzyżeniewWarszawie #BuldożekGroomerWarszawa #frenchbuldog #pies #piesufryzjera #warsawdog #muranów #spadlapsa #buldożekfrancuski #cutedogs #warszawamuranów
© Copyright 2017 All Rights Reserved Malowany Pies psi fryzjer w Warszawie