jamnik grooming psi fryzjer warszawa
najlepszy groomer w warszawie dla jamnika długowłosego i szorstkowłosego

Jamnik czyli borsuczy pies

Dachshund, Dackel lub Teckel to oryginalna nazwa jamnika. W dosłownym tłumaczeniu oznacza borsuczy pies lub pies na borsuki. Etymologia nazwy wiąże się głównie z przeznaczeniem psa. Polowania na zwierzęta ryjące nory, a przede wszystkim borsuki.

Miłośnicy jamników twierdzą, że rasa wywodzi się jeszcze ze starożytnego Egiptu. Świadczą o tym liczne odkrycia archeologiczne, m.in. płaskorzeźby i posągi świątynne znalezione w grobowcu Faraona. Naukowcy jednak nie są pewni, czy to rzeczywiście jamnik, czy jakiś inny, bardzo podobny pies o krótkich nogach.

Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że te małe czworonogi zamieszkiwały Europę w czasach średniowiecza. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XIV w. z terenów obecnych Niemiec. Przodkami jamników mogły być psy gończe zwane Dachsbracke. Wykorzystywane  do pracy na i pod ziemią. Pierwotnie głównymi funkcjami tej rasy były: polowanie, tropienie, zaganianie dzikiej zwierzyny oraz wypędzanie jej z nor, bowiem „Dachs” w języku niemieckim znaczy „borsuk”.

Jamnik na każdą pogodę

Od wielu lat jamniki są hodowane w trzech odmianach wielkości. Standard, miniatura i króliczy oraz w trzech odmianach włosa: krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy. Takie zróżnicowanie wielkości i włosa miało (i nadal ma) swoje uzasadnienie w wykorzystywaniu jamników do pracy w różnych warunkach klimatycznych.

Pierwszym przedstawicielem rasy  był jamnik krótkowłosy. Powstały najprawdopodobniej z krzyżówki francuskich bassetów z pinczerami. Jamnik szorstkowłosy powstał w wyniku celowego skojarzenia go z dandie dinmont terrierem i sznaucerem miniaturowym dopiero w XIX w.  Jest to ostry, pewny siebie i odważny pies.

Jamnik długowłosy to mieszanka takich ras jak: collie, spaniel, wyżeł i seter irlandzki. Jego sierść wymaga regularnego czesania. Jest bardziej zrównoważony niż jego krótko i szorstkowłosi kuzyni. Powstał w połowie XIX w. Jego systematyczna hodowla rozpoczęła się w Niemczech przed I wojną światową.

Pierwszy wzorzec rasy ustalono w 1879 r. na zjeździe niemieckich kynologów. W 1880 r. w Niemczech powstała księga rodowodowa, w której umieszczono ponad 300 jej przedstawicieli.  Najstarszym Klubem Jamnika jest Deutsche Teckelklub założony w 1888 r.

strzyżenie w warszawie jamnik długowłosy szorstkowłosy
jamnik długowłosy szorstkowłosy psi fryzjer w Warszawie

Cena pielęgnacji i strzyżenia u psiego fryzjera rasy jamnik szorstkowłosy i gładkowłosy w Warszawie w Śródmieściu to: Jamnik szorstkowłosy 170 PLN / długowłosy 140 PLN

.

#Jamnik #JamnikSzorstkowłosy #dachshund #SausageDog #WienerDog #JamnikwWarszawie #GroomingJamnikawWarszawie #JamnikGładkowłosy #JamnikWarszawa

jack russel terier warszawa

W celu uzgodnienia dogodnego terminu zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Dzięki rozmowie lepiej doprecyzujemy czas i koszt wizyty omawiając aktualny stan sierści psa.