Co się dzieje z sierścią psa
podczas wakacji
Lato to mało komfortowa pora dla naszych czworonożnych przyjaciół. Pies inaczej niż człowiek radzi sobie z upałami – ludzie mają więcej mechanizmów obronnych. Na przykład: pocą się całą powierzchnia ciała. Pies wytwarza pot tylko w okolicy stóp, głowy i uszu. Jego jedynym sposobem na walkę z przegrzaniem organizmu jest ziajanie.
Cztery najważniejsze zasady dbania o sierść i skórę pupila.
Najbardziej istotne, jeśli chodzi o pielęgnację sierści psa w wakacje, są:
- Rozsądek w podejściu do strzyżenia. Dla wielu ras psów sierść – szczególnie jeśli składa się z włosa okrywowego i podszerstka, który jest najlepszą obroną przed upałem. Organizm sam reguluje gęstość sierści poprzez wiosenne linienie przygotowujące do pory letniej. Dlatego nie wolno tych psów strzyc na zapałkę, a jedynie podcinać im włos okrywowy. Na brzuchu czy pod pachami, czyli tam, gdzie najczęściej tworzą się kołtuny.
- Regularne czesanie włosa i trymowanie podszerstka. Dobrze wyczesana sierść zapewnia
skórze odpowiednia wentylację i działa jak doskonały izolator. Trymowanie stosujemy tylko w przypadku tych ras, które mają gęsty podszerstek.
- Ochrona skóry psów bezwłosowych przed promieniami UV. Dotyczy wyłącznie ras psów bezwłosowych. Przykładowo; nagi pies peruwiański, meksykański, chiński grzywacz itp. Ich skórę należy chronić za pomocą specjalnych kremów z filtrem o innym odczynie niż w przypadku kremów dla ludzi.
- Rozsądek w podejściu do kąpieli. Podczas upałów możemy częściej niż zwykle pozwolić psu
na kąpiele np. w morzu czy w jeziorze (oczywiście w miejscach do tego przeznaczonych). Nie należy jednak tego robić w najbardziej gorących porach dnia i przesadzać z kąpielami w przypadku psów z gęstą sierścią, bo zwiększa to ryzyko infekcji i podrażnień. Po kąpieli w morzu zawsze należy spłukać sierść psa pod prysznicem. Do wycierania warto używać ręcznika z materiału łatwo wchłaniającego wodę. W sezonie należy dokładnie przeglądać skórę naszego pupila. Tak aby w porę zareagować na infekcje i podrażnienia. Na koniec sezonu letniego warto go wykąpać w specjalnym psim szamponie.