Trymowanie to zabieg, który przede wszystkim przeznaczony jest dla ras szorstkowłosych, ale nie zawsze. Podczas zabiegu pies może spokojnie leżeć przez praktycznie cały zabieg. Umiejętne wykonane, nie sprawia naszemu psu bólu, dlatego właściciele czworonogów nie muszą obawiać się o swojego pupila, zostawiając go w naszym salonie.
Trymowanie psa to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usuwaniu martwego, przerośniętego włosa. Trymuje się przede wszystkim psy szorstkowłose: większość terierów, sznaucery, jamniki i wyżły szorstkowłose, gryfoniki (brukselski i belgijski), ale też psy o kombinowanej szacie, m.in.: spaniele i setery.
Umiejętnie wykonany zabieg jest całkowicie bezbolesny. Przeprowadza się go za pomocą palców lub nożyka trymerskiego. Pies może spokojnie leżeć, odpoczywać, nawet spać, a właściciele, zostawiając pupila w naszym salonie, nie muszą się o niego obawiać.
Zalety trymowania:
Większość psów pozbywa się martwej sierści w sposób naturalny, czyli poprzez linienie. Psy szorstkowłose, niestety nie mają tej funkcji. Martwy włos sam nie wypada, pozostając w miejscu utrudnia wentylację skóry i hamuje wzrost nowego włosa.
Sytuacja ta powoduje dyskomfort u psa, który zaczyna się drapać i tym samym podrażnia skórę. Problemy skórne u psów szorstkowłosych powstają z reguły z powodu braku trymowania oraz nieodpowiedniej diety (zbyt duża zawartość białka w karmie).
Warto zaznaczyć, że psa szorstkowłosego nie powinno się strzyc (zobacz: strzyżenie psa). Ostrzyżony włos zmienia swoją strukturę i właściwości – staje się miękki lub skręcony. Taki włos jest trudny do usunięcia. Dlatego ostrzyżone psy często miewają różnego rodzaju problemy skórne.
Trymowanie jest więc zabiegiem koniecznym. Dzięki usunięciu martwych włosów poprawi się kondycja skóry psa, a jego szata będzie zdrowa i lśniąca.
Pierwszy zabieg trymowania najlepiej wykonać przed ukończeniem przez szczeniaka czwartego miesiąca życia. Wówczas już pojawiają się martwe włosy, które należy odpowiednio usunąć. Kolejne zabiegi warto wykonywać raz na dwa-trzy miesiące.
Kiedy pies jest gotowy do zabiegu? Martwe włosy dobrze widać, są one odstające, suche i matowe. Wystarczy poskubać sierść i jeżeli włosy zostają w dłoniach – pies nadaje się do wizyty w naszym salonie.
© Copyright 2017 All Rights Reserved Malowany Pies psi fryzjer w Warszawie