psi fryzjer dla yorka w Warszawie

Yorkshire Terier i jego droga na salony

York to obecnie jedna z najbardziej popularnych ras na świecie, także w Warszawie – luksusowy piesek salonowy zaliczający się do tzw. psów zabawek (toy dogs). Początkowo jednak jego przeznaczeniem było łapanie szczurów w domach biednej klasy robotniczej oraz fabrykach.

Nazwa rasy wywodzi się od hrabstwa Yorkshire w Wielkiej Brytanii, dokąd to w XIX w. udała się szkocka klasa robotnicza w poszukiwaniu pracy. Do migracji zmusiła ich rewolucja przemysłowa, która wybuchła w latach 1860-1870 i spowodowała zamknięcie wielu fabryk włókienniczych. W północnej Anglii przemysł ten jeszcze był dochodowy.

Robotnicy i biedni rzemieślnicy nie mieli możliwości ani finansowych, ani lokalowych na posiadanie dużych psów, dlatego cenili sobie małe pieski, prawdopodobnie efekty krzyżówek terierów szkockich. Te małe czworonogi niewiele jadły, a podobno dużo pracowały – stróżowały dobytku, tępiły gryzonie i co najważniejsze, potrafiły skutecznie upolować królika.

Zawiłe pochodzenie

Co do przodków yorka, to źródła w tej kwestii są nieco rozbieżne. Najbardziej prawdopodobne, że wywodzi się on z krzyżówek z maltańczykiem oraz różnymi terierami: skye, dandie dinmont, clydesdale i waterside.

Po waterside terierze york otrzymał miniaturowe rozmiary, długą szatę a także niebiesko-szare umaszczenie. Maltańczykowi oraz skye terierowi zawdzięcza jedwabiste włosie. Krzyżówki z innymi rasami spowodowały, że york miał coraz piękniejszą i dłuższą szatę, a mimo to nadal tępił szczury i polował na gryzonie.

Prawdziwa popularność tej rasy rozpoczęła się, gdy po raz pierwszy pojawiły się one na wystawie kynologicznej i zostały zauważone przez arystokratów. To wówczas dla tej klasy społecznej hodowcy zaczęli dopasowywać wygląd yorka – długie obfite włosie, skrócona sylwetka, zmniejszona waga z 8 kg do 3 kg.

Za początek powstania rasy uznaje się 1874 r., kiedy to Frank Pearse de Faversham otworzył dla yorka pierwszą księgę rodowodową. Brytyjski Cennel Club uznał tę rasę w 1886 roku.

york pielęgnacja w centrum warszawy
psi fryzjer dla yorka w centrum warszawy
przed i po zabiegu psiego fryzjera w warszawie
najlepszy psi fryzjer w mazowieckim w centrum warszawy
gdzie najlepiej ostrzyc i uczesać psa rasy york w warszawie
psi fryzjer w warszawie dla yorka strzyżenie terierów w śródmieściu

Cena zabiegu groomerskiego psiego fryzjera rasy Yorkshire terier w Warszawie na Śródmieściu to 140 PLN.

#YorkshireTerier #Terier #York #Terrier #YorkWarszawa #PsiFryzjerWarszawaYork #StrzyżeniaYorkawWarszawie #GroomingWarszawa #StrzyżeniePsów #PsiFryzjerWarszawa #ZwierzakiWarszawiaki

Yorkshire terier i jego pielęgnacja

Wyjątkowość Yorka polega głównie na tym, że jest to duża osobowość w małym ciele.

York posiada miękkie i delikatne włosie, które swoją strukturą przypomina włosy ludzkie i również stale rośnie (średnio 1 cm miesięcznie). Ponadto nie ma podszerstka, przez co jego skóra jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych i potrzebuje dodatkowej ochrony.

Najważniejsze zasady pielęgnacji yorka

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy:

Kąpiele yorka powinno się zacząć już w wieku szczenięcym, w około dziesiątym tygodniu życia. Należy jednak uważać, by nie robić tego zbyt często – prowadzi to do przesuszenia skóry, ani zbyt rzadko -  skóra się przetłuszcza. Zalecany czas na kąpiel, to średnio co 2-3 miesiące. Warto przy tym pamiętać, że do kąpieli należy używać kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt.

Czesanie yorka to jeden z podstawowych oraz codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich długie włosy na spacerze mogą „pracować” jak odkurzacz, zbierając gałązki, liście lub rzepy. Dlatego po każdym wyjściu na dwór warto rozczesać włosy, by usunąć zanieczyszczenia. Szczotkowanie to jednak coś więcej niż tylko czyszczenie sierści, czynność ta umożliwia wietrzenie skóry, pobudza krążenie i stymuluje nowe włosy do rośnięcia.

Pielęgnacja uszu polega głównie na czyszczeniu ucha z nadmiaru woskowiny oraz na odpowiednim przystrzyżeniu uszek. Poprawne wycięcie włosów z małżowiny usznej zapobiega powstawaniu infekcjom oraz sprawia, że uszy nie będą obciążone nadmiarem sierści.

Przycinanie pazurów powinno odbywać się co 2-3 miesiące. Najlepiej wykonać to u profesjonalisty i można połączyć z innymi zabiegami, np. kąpielą i/lub strzyżeniem.

Strzyżenie yorka. Ze względu na to, że włosy yorka stale rosną, warto zadbać również o to, żeby ich długość była odpowiednia i nie sprawiała psu trudności w poruszaniu się. Szczególną uwagę należy zwrócić na długość sierści na uszach, okolicach odbytu i kończynach. Włos w tych miejscach powinien być krótki.

Odpowiednio zadbany włos Yorkshire terriera jest prosty i lśniący, a to wymaga regularnej i profesjonalnej pielęgnacji.

maltan maltańczyk rasy psów w Warszawie

W celu uzgodnienia dogodnego terminu zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Dzięki rozmowie lepiej doprecyzujemy czas i koszt wizyty omawiając aktualny stan sierści psa.