psi fryzjer w warszawie rasy sznaucer w centrum
Sznaucer średni Psi fryzjer

Sznaucer miniaturowy

w małym ciele wielki duch

Sznaucer miniaturowy, jak mówią miłośnicy tej rasy, to pies, którego odwaga jest większa niż on sam. Rasa powstała z krzyżówek sznaucera średniego z pudlami i być może pinczerami małpimi. Jej nazwa pochodzi od niemieckiego „die Schnauze”, co oznacza pysk lub brodę.

Początkowo mały czworonóg był utożsamiany z małpim pinczerem. Traktowano je jako jedną rasę i wspólnie pokazywano na wystawach. Dopiero pod koniec XIX w. te dwie rasy zostały oddzielone. Przyczynił się ku temu żółto-czarny miniaturowy sznaucer o imieniu Jocco Fulda Liliput. Którego na wystawie w Frankfurcie zauważył Josef Berta przewodniczący Klubu Sznaucera i Pinczera w Niemczech. Wówczas Berta postanowił oddzielić rasy i po raz pierwszy użył  nazwy "Zwergschnauzer" (sznaucer miniaturowy). Mimo tak dużego wkładu w powstanie sznaucerów, Jocco Fulda Liliput nie miał dużego znaczenia w hodowli.

Początkowo sznaucer miniaturowy, głównie ze względu na swój temperament, pełnił rolę opiekuna gospodarstwa. Głównym jego zadaniem było tępienie szczurów i myszy na podwórkach lub stajniach. Po jakimś czasie zagościł też na salonach, towarzysząc wytwornym damom.

Od wyboru do koloru!

Pierwsza oficjalna hodowla psów tej rasy „Chemnitz-Plauen" powstała na początku XX w. w Saksonii. Jej właściciel Ernest Stackes wywarł duży wpływ na rozwój miniatur. Jego para hodowlana suka PERLE von Chemnitz-Plauen (czarna z żółtymi smugami) i pies PRINZ von Rhenstein byli rodzicami słynnego modelowego przedstawiciela rasy – GIFT von Chemnitz-Plauen.

Najważniejszym zadaniem ówczesnych hodowców sznaucerów miniaturowych było wyhodowanie psów małego wzrostu. Ze wszystkimi dodatnimi cechami sznaucera średniego, jednak bez cech karłowatości.

Początkowo hodowcy nie zwracali też uwagi na kolor szaty. Psy wpisywanie do pierwszych ksiąg hodowlanych miały barwę czarną (z brązowym albo żółtym podpalaniem lub bez podpalania), czerwono-żółtą, żółtą i szarą. Kolor "pieprz z solą" pojawił się nieco później.

Obecnie sznaucer miniaturowy występuje w 4 kolorach: jednolicie czarny, "pieprz i sól", czarno-srebrny lub biały.

sznaucer psi fryzjer w warszawie dla tej rasy w centrum na śródmieściu
psi fryzjer dla sznaucerów w centrum na śródmieściu w Warszawie

#MiniatureSchnauzer #SznaucerMiniaturowy #Sznaucer #Schnauzer

najlepszy psi fryzjer w Warszawie dl rasy sznaucer sredni

W celu uzgodnienia dogodnego terminu zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Dzięki rozmowie lepiej doprecyzujemy czas i koszt wizyty omawiając aktualny stan sierści psa.