jak strzyc psa rasy szpic w warszawie
zabieg groomerski szpica

Szpic miniaturowy ulubieniec Królowej Wiktorii

Z powodu niewielkiego, salonowego wzrostu i niezwykle efektownej sierści zakochała się w nich królowa Wiktoria. Zakochali się w nim także mieszkańcy Warszawy. Pomeriany przypominają nieco miniaturowe puszyste liski, są bardzo przyjazne, choć nieco głośne.

Aby zachowały piękno i zdrowie, ich włosie wymaga regularnej pielęgnacji. Oglądając szpice miniaturowe, nie chce się wprost wierzyć, że ich przodkowie to: szpic wilczy, norweski elkhund i samojed. 

W odróżnieniu od tych kilkunastokilogramowych osobników pomeriany (bo tak często nazywane są szpice miniaturowe) to dwukilogramowe puchate kulki.

Pierwsze wzmianki o pomerianach pochodzą z XIX w. – występowały na Pomorzu, ale szybko trafiły do Anglii. Ich wygląd to efekt hodowlany – brytyjscy hodowcy w wyniku wieloletnich krzyżówek uzyskali osobniki jak najmniejsze i z jak najbardziej efektownym puszystym podszerstkiem.

Odbiło się to niestety na zdrowiu całej rasy – psy te są delikatne, zdarzają im się złamania kończyn i zwichnięcia rzepki kolanowej, choroby oczu i wypadanie włosów. Pomerianom należy rozdrabniać pokarm, bo mają tendencje do dławienia się.

Cechy charakteru Szpica

Pomeriany są bardzo serdeczne i przyjazne, choć potrafią być hałaśliwe. Sprawdzają się jako psy stróżujące, choć nie należy pozostawiać ich zbyt długo w samotności. Należy być ostrożnym podczas ich kontaktów z dziećmi, bo z uwagi na stosunkowo delikatne kości zbyt energiczne maluchy mogą im zrobić krzywdę. Pomeriany uwielbiają być noszone, ale nie można z tym przesadzać.

Zasady pielęgnacji Pomeraniana

Obfite owłosienie składa się z długiego włosa okrywowego i bardzo obfitego puszystego podszerstka – wokół szyi tworzy się charakterystyczna dla tej rasy puszysta kryza, na ogonie zaś pióropusz. Umaszczenie może być białe, szare, pomarańczowe, a nawet brązowe czy czarno-podpalane.

Dorastające osobniki wymagają bardzo intensywnej pielęgnacji, aby nie doszło do nadmiernego zagęszczania się i zbijania podszerstka.

Czesanie. Gdy dorosną, należy je czesać kilka razy w tygodniu niezbyt gęstym grzebieniem, żeby uniknąć filcowania podszerstka, a potem lekko szczotkować.

Strzyżenie. Szpice wymagają niewielkiej korekty całej sierści. Włosie w okolicach łap wymaga regularnego strzyżenia. Jeśli zaniedbamy zabiegi pielęgnacyjne, może dojść nawet do poważnych chorób skóry.

gdzie w warszawie ostrzyc szpica
rasa psa szpic po pielęgnacji
szpic usługi strzyżenia psów warszawa psi fryzjer groomer

Za pielęgnację, grooming, kompleksowo w Warszawie Szpica miniaturowego pomeraniana to koszt 150 PLN.

#szpic #szpicminiaturowy #pomeranian #thedailypomeranian #cute #szpicwarszawa #strzyzenieszpicawarszawa #warszawafryzjerszpica

gdzie uczesać szkota w warszawie

W celu uzgodnienia dogodnego terminu zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Dzięki rozmowie lepiej doprecyzujemy czas i koszt wizyty omawiając aktualny stan sierści psa.