//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/bulldog_Buldozek_francuski_fun_na_smyczy_zabawka.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/08/buldozek_francuski_grooming_warszawa_pielegnacja.jpg

Buldożek francuski

z fabryk na salony

Buldożek francuski wbrew powszechnemu przekonaniu, wynikającemu prawdopodobnie ze zbyt sugestywnej nazwy rasy, nie pochodzi z Francji, tylko z Anglii. Pieski zostały przywiezione do Francji przez angielską klasę robotniczą.  Zarejestrowano je jako osobną rasę dopiero tam.

Jedna z teorii głosi, że buldożek francuski wywodzi się ze średniowiecznych alano czy psów dogowatych z Ameryki Południowej. Kolejna twierdzi, że prawdopodobnie pochodzi od mastifów tybetańskich i azjatyckich, których do Anglii sprowadzili Fenicjanie.

Najbardziej jednak wiarygodne jest to, że przodkiem współczesnego buldożka jest dawny buldog angielski, używany na Wyspach Brytyjskich do walk psów i szczucia byków. Kiedy w 1802 r. parlament angielski wprowadził zakaz krwawych walk, spadło zainteresowanie psami tej rasy. Od tego momentu waleczne buldogi stały się towarzyszami robotników.

Utrzymanie dużego psa dla zwykłego robotnika wiązało się z wysokimi kosztami, na które nie każdy mógł sobie pozwolić, dlatego mniejsze osobniki zaczęto krzyżować z innymi rasami, co w efekcie dało zminiaturyzowaną wersję buldoga o znacznie łagodniejszym charakterze.

Buldożek – plebejski emigrant

Buldożki trafiły do Francji dopiero pod koniec XIX wieku. Pieski w robotniczych dzielnicach Paryża, zostały skrzyżowane z pinczerami, mopsami oraz niektórymi terierami, po których prawdopodobnie buldożek odziedziczył swoje nietoperzowate uszy.

Początkowo buldożki uchodziły za psy plebejskie należące do tkaczy, kronikarzy i woźniców. Dopiero w momencie, gdy zainteresowała się nimi arystokracja, m.in. król angielski Edward VII, wszystko uległo zmianie.

Pierwszy klub buldożka francuskiego powstał w Paryżu w 1880 r., a pierwszego psa wpisano do rejestru w 1885 r. Wygląd tego pieska ostatecznie ukształtował się właśnie we Francji. To Tam w 1898 r. francuski związek kynologiczny zatwierdził rasę i nadał jej obecną nazwę.

Bardzo długo trwały spory w kwestii pochodzenia rasy – z Francji, czy z Anglii? Pochodzi przecież z Anglii, ale to we Francji został opracowany wzorzec rasy. Francuzom zawdzięcza swój obecny wygląd. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna przychyliła się do tej argumentacji i uznała, że buldożek jest rasą francuską i tak też został zarejestrowany. Anglikom zaakceptowanie tego faktu nie przyszło łatwo. Dopiero w 1912 r. rasa została uznana przez brytyjski Kennel club.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/bulldog_Buldozek_francuski_fun_na_smyczy.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/bulldog_Buldozek_francuski_fun_na_smyczy_zabawka_pilka.jpg

#BuldożekFrancuski #Buldożek #Bulldog

https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/06/labrador_retriever_opis_rasy-750x131.jpg