//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/border_terrier_opis_rasy.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/border_terrier_opis_rasy_i_strzyzenie_w_warszawie.jpg

Border Terier

ni pies, ni wydra

To nieco złośliwe przysłowie w pełni oddaje charakter rej rasy – Border Teriery to psy równie wesołe i ruchliwe jak wydry, wyglądem pyszczka nieco je nawet przypominają, a ich inteligencja sprawia, że były bardzo cenione i wykorzystywane w polowaniach konnych na lisy i leśne kuny. To idealny towarzysz na konne przejażdżki.

Przodkowie tej rasy pochodzą ze wzgórz Cheviotu – terenu przygranicznego między Anglią a Szkocją (stąd słowo border w nazwie) – w XIX w. osobniki tej rasy często nazywane były reedwater terierami. Są najsilniejsze spośród terierów, wytrzymują bieg za koniem i doskonale tropią w norach, potrafią też dobrze pływać i aportować upolowaną zwierzynę nawet z wody.

Rasa ta została wyodrębniona pod koniec XIX w., a oficjalnie uznana przez brytyjski Kennel Klub w 1920 r. Ma wielu zwolenników w Niemczech, Czechach i Skandynawii, bo pod względem kynologicznym pozostała niezmieniona – nie upiększano jej pod kątem wystaw, dzięki czemu Border Teriery zachowały swój naturalny wygląd – wąski, długi tułów, wysokość w kłębie do 40 cm, krótki, nieprzycinany ogon, silne łapy i krótki kark z charakterystyczną i przesympatyczną „głową wydry”. Są silne i zdrowe pod względem genetycznym, dożywają nawet 15 lat w wyjątkowej kondycji, choć nie należy ich przekarmiać.

Cechy charakteru

Border Terier, jak wszystkie teriery, ma dużo energii i potrzebuje ruchu, jednak w pełni wystarczają mu regularne długie spacery, a w domu zachowuje się bardzo dobrze – jest wesoły, przyjazny, nieagresywny wobec innych psów i skory do zabawy. Uwielbia dzieci i nie odstępuje na krok swego właściciela. Jest pojętny, jeśli chodzi o tresurę, można z nim uprawiać psie sporty, choć czasem bywa uparty. Jego mały wzrost sprawia, że pasuje nawet do małego mieszkania.

Pielęgnacja

Sierść Border Terierów jest szorstka, składa się z włosa okrywowego i krótkiego, nieprzemakalnego podszerstka. Linieje umiarkowanie i wymaga tylko regularnego czesania i ręcznego trymowania około trzy razy do roku. Nie wymaga częstego,  specjalistycznego przycinania, bo zaletą tego psa jest naturalny wygląd, który w pełni współgra z przemiłym charakterem.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/Border_terrier_psi_fryzjer_warszawa.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/border_terrier_psi_grooming_warszawa.jpg
https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/samoyed_grooming_rasa_pielegnacja-750x131.jpg

W celu uzgodnienia dogodnego terminu zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Zarezerwuj wizytę przez aplikację