//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/samoyed_groming_opis_rasy.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/puppy_samoyed_grooming_Warszawa_muranow.jpg

Samoyed

Przyjaciel reniferów z jednego zaprzęgu

Przed tysiącami lat, psy tej rasy towarzyszyły plemionom Samojedów w Mongolii. Wykorzystywane były w zaprzęgach, a także do pilnowania reniferów, stróżowania i polowań na morsy i niedźwiedzie.

Psy tej rasy  są średniej wielkości. Mają zwarty tułów. Samce dorastają do ok. 54-60 cm wysokości w kłębie, a ważą ok. 20-30 kg, zaś samice dorastają do około 50-56 cm, a ich waga wynosi ok. 17-25 kg. Samoyedy sprawiają wrażenie uśmiechniętych, a ma na to wpływ charakterystyczne ustawienie warg. Mają one szeroko rozstawione, skośnie, ciemne oczy. Typową cechą tej rasy są małe, grube, mocno owłosione uszy i podniesiony ogon. Najbardziej popularne są psy białej maści, ale występują też kremowe i kremowe z biszkoptem.

 

Cechy charakteru

Samoyedy są rasą łagodną. Lubią towarzystwo ludzi, jednak nie należą do bardzo posłusznych i są dość niezależne, a co za tym idzie są rasą trudną w tresurze. Ćwiczenia i zadania muszą być ciekawe i urozmaicone, wówczas chętnie wezmą w nich udział. Mają niestety skłonności do ucieczek. Samoyedy potrzebują dużo uwagi i ruchu. Lubią przestrzenie. Są ciekawskie i bardzo inteligente. Te cechy sprawiają, że doskonałą dla nich formą zabawy jest agility.

Pielęgnacja

Samoyedy mają piękną, dwuwarstwową szatę (gruby, długi, nieprzemakalny włos + gęsty, krótki i gruby podszerstek ), a na udach i ogonie włos jest jeszcze bardziej obfity. Samce mają piękną kryzę wokół szyi i w linii łopatek. Wszystko to zapewniało im ciepło i izolację w trudnych warunkach pogodowych, natomiast psy wymagają częstej i czasochłonnej pielęgnacji. Samoyedy kąpie się rzadko, w razie potrzeby. Suszenie tak obfitej sierści jest bardzo czasochłonne. Ponadto, podszerstek filcuje się, dlatego ogromnie ważne jest szczotkowanie i czesanie - średnio dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia powinno wyczesywać się właściwie codziennie. Niezbędne do tych zabiegów są przede wszystkim druciana szczotka bez kapturków na końcach, metalowa szczotka tzw. pudlówka i metalowy grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Rozczesując należy zwracać uwagę przede wszystkim na podszerstek, a także kryzę i pamiętać, aby czesząc sięgać do samej skóry, a nie jedynie po wierzchu. Decydując się na samoyeda, trzeba wziąć pod uwagę, że jego pielęgnacja wymaga czasu i naszego zaangażowania, ale odpowiednio zadbana sierść jest naprawdę imponująca i efektowna.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/samoyed_grooming_Cennik_Malowany.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/samoyed-cennik_MalowanyPies_pielegnacja.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/samoyed_pies_pielęgnacja_szata_grooming.jpg

#Samoyed

https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/pekinczyk_rasa_chinska_grooming-750x131.jpg