//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/12/pudel_miniaturka_strzyzenie.jpg

Pudel miniaturowy

pies nie tylko na salony

Pudle kojarzą się ze splendorem i powszechnie uważane są za salonowe zabawki. To bardzo niesprawiedliwa opinia, bo psy te są bardzo inteligentne, do tego stopnia, że potrafią wychować swego właściciela.

Ich pierwsze wizerunki pochodzą z XV w., z terenów Niemiec i Hiszpanii, gdzie wykorzystywane były początkowo jako psy myśliwskie. Z powodu niezwykłego dostojnego wyglądu i przyjaznej natury trafiły na dwory i stały się ulubieńcami dam.

Pudle występują od początku w trzech rozmiarach, a pudel miniaturowy osiąga wysokość w kłębie od 25 do 30 cm. Mają jednolite umaszczenie – czarne, białe, szare, odcienie brązu, a nawet kremowy. Są spokrewnione z hiszpańskimi i portugalskimi psami dowodnymi i barbetami – łączy je miłość do wody i bujne włosy bez podszerstka. Słowo pudel pochodzi od niemieckiego czasownika pudeln – pluskać się.

Cechy charakteru

Od wieków pudle wyróżniała duża inteligencja, a pudle miniaturowe – wesołość i energia, którą musza gdzieś wyładować. Uwielbiają się bawić i biegać, a pozostawione w samotności mogą wyładowywać się na domowych przedmiotach.

Tolerują dzieci, ale najlepiej takie powyżej 6. roku życia. Są bardzo ciekawskie, łatwo uczą się różnych sztuczek, dlatego stosunkowo często są wykorzystywane w cyrku. Potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Nie są polecane osobom mało ruchliwym lub starszym, bo muszą się wybiegać. W ich układaniu należy być łagodnym, lecz konsekwentnym, bo osoby o słabych charakterach pudle szybko sobie „wychowają”.

Pielęgnacja

Pudle wymagają systematycznej i drobiazgowej pielęgnacji oraz wizyt u psiego fryzjera.

Psy tej rasy należy bardzo często szczotkować ponieważ ich lokowane włosie, jeśli będzie zaniedbane, może szybko się filcować i skręcać w kołtuny. Istnieje wiele wzorców ich strzyżenia, ale do zabiegów pielęgnacyjnych należy podchodzić umiejętnie, by ich nie zrazić.

Należy pamiętać, aby przed każdym szczotkowaniem sierść spryskać odżywką, która nada włosom poślizg  a także zapobiegnie ich łamaniu. Nie możemy również zapomnieć o szczotkowaniu włosów za uszami, gdzie sierść także lubi się filcować.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/12/pudel_miniaturka_grooming_rasy.jpg

#PudelMiniaturowy #Pudel

https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/12/foxterier_pielegnacja_rasy_psa_warszawa_grooming-750x131.jpg