//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/dachshund-jamnik_psi_fryzjer_frost_warszawa.jpg

Jamnik

czyli borsuczy pies

Dachshund, Dackel lub Teckel to oryginalna nazwa jamnika i w dosłownym tłumaczeniu oznacza borsuczy pies lub pies na borsuki. Etymologia nazwy wiąże się głównie z przeznaczeniem psa – polowanie na zwierzęta ryjące nory, przede wszystkim borsuki.

Miłośnicy jamników twierdzą, że rasa wywodzi się jeszcze ze starożytnego Egiptu, o czym świadczą odkrycia archeologiczne, m.in. płaskorzeźby i posągi świątynne znalezione w grobowcu Faraona. Naukowcy jednak nie są pewni, czy to rzeczywiście jamnik, czy jakiś inny, bardzo podobny pies o krótkich nogach.

Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że te małe czworonogi zamieszkiwały Europę w czasach średniowiecza. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XIV w. z terenów obecnych Niemiec. Przodkami jamników mogły być psy gończe zwane Dachsbracke wykorzystywane  do pracy na i pod ziemią. Pierwotnie głównymi funkcjami tej rasy były: polowanie, tropienie, zaganianie dzikiej zwierzyny oraz wypędzanie jej z nor, bowiem „Dachs” w języku niemieckim znaczy „borsuk”.

Jamnik na każdą pogodę

Od wielu lat jamniki są hodowane w trzech odmianach wielkości: standard, miniatura i króliczy oraz w trzech odmianach włosa: krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy. Takie zróżnicowanie wielkości i włosa miało (i nadal ma) swoje uzasadnienie w wykorzystywaniu jamników do pracy w różnych warunkach klimatycznych.

 

Pierwszym przedstawicielem rasy  był jamnik krótkowłosy, powstały najprawdopodobniej z krzyżówki francuskich bassetów z pinczerami. Jamnik szorstkowłosy powstał w wyniku celowego skojarzenia go z dandie dinmont terrierem i sznaucerem miniaturowym dopiero w XIX w.  Jest to ostry, pewny siebie i odważny pies.

Jamnik długowłosy to mieszanka takich ras jak: collie, spaniel, wyżeł i seter irlandzki. Jest bardziej zrównoważony niż jego krótko i szorstkowłosi kuzyni. Powstał w połowie XIX w. Jego systematyczna hodowla rozpoczęła się w Niemczech przed I wojną światową.

Pierwszy wzorzec rasy ustalono w 1879 r. na zjeździe niemieckich kynologów, a w 1880 r. w Niemczech powstała księga rodowodowa, w której umieszczono ponad 300 jej przedstawicieli.  Najstarszym Klubem Jamnika jest Deutsche Teckelklub założony w 1888 r.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/dlugowlosy_dachshund-jamnik_psi_fryzjer_frost_warszawa.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/szorstkowlosy_dachshund-jamnik_psi_fryzjer_frost_warszawa.jpg
https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/10/Jack_Russel_terier_opis_rasy_psa_groomer_warszawa-750x131.jpg

W celu uzgodnienia dogodnego terminu zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Zarezerwuj wizytę przez aplikację