//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/11/cavalier_king_charles_spaniel_warszawa.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/11/cavalier_spaniel_psi_fryzjer.jpg

Cavalier king charles spaniel

salonowy myśliwy

Przodkowie cavalierów zaliczali się do najmniejszych psów myśliwskich hodowanych przez arystokrację. Z powodu miłego usposobienia psy stały się ulubieńcami szlachcianek i pieskami do towarzystwa.

Nazwa rasy pochodzi od imienia króla Karola II, który był wielkim entuzjastą tej rasy. Pierwowzorem rasy Cavalier spaniel mogły być biało-czerwone spaniele pochodzące z Włoch lub z Malty, które zostały połączone z rasą psów z Dalekiego Wschodu. Istnieje też teoria, że przodkiem cavalierów był czarny hiszpański pies na trufle, a w spadku po nim mają one piękny, kręcony włos.

Charakter Cavaliera

Cavaliery to rasa bardzo łagodna zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. Są to psy bardzo oddane, ufne i bezkonfliktowe. Łatwo przystosowują się do otoczenia i trybu życia właściciela. Są rasą odpowiednią zarówno dla osób aktywnych, żyjących w mieście, rodzin z dziećmi, czy osób starszych.

Wygląd Cavaliera

Psy te są niewielkie. Mają w sobie mnóstwo wdzięku.
Wzrost dorosłych samców wynosi ok. 34-36 cm, a suczek 32-34 cm, Zarówno samce, jak i suczki ważą ok. 5,4 kg-8 kg. Pies ma głowę okrągłą, płaską między uszami, a stop słabo zaznaczony. Kufa jest raczej krótka. Mają szeroko rozstawione ciemne oczy. Cavalier ma długie, obficie owłosione i osadzone wysoko uszy. Jego szczęki są mocne, a zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Posiada długi ogon noszony wysoko, ale nie ponad linią grzbietu. Włosie cavalierów jest długie, jedwabiste, z obfitymi piórami. Umaszczenie może występować czarne podpalane, ruby (jednolita i głęboka czerwień), blenheim (kasztanoworude plamy znajdujące się na białym tle, oraz wysoce pożądana biała plama w kształcie rombu znajdująca się pomiędzy uszami psiaka) oraz tricolor (białe i czarne łaty z brązowym podpalaniem).

Pielęgnacja Cavaliera

Pielęgnacja cavalierów nie jest skomplikowana, ale powinna być wykonywana systematycznie. Ich sierść jest miękka i dlatego łatwo ją posprzątać. Ponadto, cavaliery nie gubią jej dużo. Raz w tygodniu trzeba wyczesać psa szczotką pudlówką oraz metalowym grzebieniem (w razie potrzeby można tez użyć szczotki z naturalnego włosia). Kołtuny w pachwinach lub za uszami rozdziela się palcami (nie wycina), a następnie należy je delikatnie rozczesać. W miarę potrzeby należy wykąpać psa w specjalnym szamponie dla psów z długą jedwabistą sierścią.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/11/cavalier_charles_spaniel_groming.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/11/cavalier_king_spaniel_strzyzenie.jpg

#CavalierKingCharlesSpaniel #Cavalier #Spaniel

https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/07/york_terier_opis_rasy_mycie_psow_warszawa-750x131.jpg