//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/cairn_terier.jpg

Cairn terier

pogromca myszy i kretów

Ten wesoły zawadiaka podbije serce każdej rodziny i wniesie do domu radość. To zapalony łowca myszy i… kretów, dlatego może okazać się bardzo przydatny w przydomowym ogrodzie.

Jego ojczyzną jest Szkocja, gdzie znany był już od XV w. Słowo „cain” w nazwie odwołuje się do skalnych pagórków, pośród których psy te uwielbiały baraszkować. Pierwszą większą hodowlę tych Cairn Terierów miał ponoć ród MacLeod z wyspy Skye, który nadał mu obecna nazwę.

W 1840 r. jeden z członków rodu - Martin -wyemigrował do Kanady, zabierając ze sobą kilka piesków. Podbiły one serca Kanadyjczyków swoją inteligencją i przydatnością w czasie polowań na lisy, wydry czy borsuki.

Nazwa Cairn terier wywoływała wiele kontrowersji, bo na pierwszych wystawach psów w Szkocji otrzymał nazwę krótkowłosego Skye terriera, wywołując opór hodowców Skye terierów. Nazwa obecna została oficjalnie uznana dopiero w 1912 roku, choć zarzucano jej, że jest zbyt ogólna.

Cechy charakteru

To psy bardzo żywiołowe, wesołe i przyjazne. Potrafią bawić się długie godziny i skupiają na sobie całą uwagę otoczenia. Uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę. Są łagodne i przywiązują się bardzo do swego właściciela, tolerują też dzieci. Jednak wobec myszy i kretów są nieubłagane – budzi się w nich prawdziwy demon i łowią je lepiej niż najlepszy kot, skutecznie przeganiając je z ogrodu, choć przy okazji wykopią niejeden dół…

Wielbiciele kotów mogą mieć z nimi jednak spory kłopot. Z domowymi kotami trzeba je umiejętnie oswajać.

Są bardzo żywotne i nie mają problemów ze zdrowiem, jednak nie mogą być zaniedbywane i pozostawiane na długie godziny w samotności, bo są bardzo wrażliwe.

Pielęgnacja

Ta rasa nie wymaga gruntownej pielęgnacji jak niektóre teriery, co nie znaczy, że nie należy regularnie wykonywać podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Szczotkowanie i trymowanie. Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, a trymowanie należy stosować mniej więcej 5 razy w roku.

Inne zabiegi pielęgnacyjne. Po posiłku zalecane jest przemywanie brody.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/01/cairn_terier_szczeniak_pielegnacja_psa_warszawa_strzyzenie.jpg

#CairnTerier #Terrier

https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/08/strzyzenie_warszawa_sznaucer_olbrzym_opis_rasy-750x131.jpg