//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/sznaucer_sredni_standard_schnauzer_psi_fryzjer_warszawa.jpg

Sznaucer średni

temperamentny szczurołap

Sznaucer średni jest najstarszym w trzech odmian sznaucerów. Wzmianki o nim pojawiły się już w XIV w., jednak jego pochodzenie nie jest zbyt dobrze udokumentowane. Prawdopodobnie jest mieszanką różnych ras, m.in. pinczerów, terierów, psów myśliwskich i pracujących.

Protoplastą sznaucera był pinczer stajenny.  Początkowo należał on głównie do stajennych i woźniców. Towarzyszył dyliżansom poganiając koni do biegu oraz ostrzegając przed złodziejami. Ponadto, ze względu na odwagę i zacięcie do polowania, był wykorzystywany również do tępienia gryzoni w stajniach.

Na początku XX w. (już jako sznaucer)zdobył popularność również wśród kupców – pomagał pilnować dobytku na targu.

Współczesny sznaucer średni powstał prawdopodobnie z krzyżówki ze szpicem wilczastym i terierem szorstkowłosym. Po pierwszej rasie odziedziczył umaszczenie (pieprz i sól), po drugiej dużą pasję łowiecką i temperament (chociaż co do tego zdania są podzielone).

Początkowo sznaucery były przypisywane do pinczerów i występowały jako jedna rasa, różniły się wyłącznie umaszczeniem i strukturą szaty. Dopiero w 1836 r. dr Ludwik Reichenbach postanowił je usystematyzować i dokonał podziału na pinczery gładkowłose, pinczery średnie i pinczery szorstkowłose, które w latach 40 XIX w. zaczęto nazywać sznaucerami.

Mały Brodacz

Nazwa „sznaucer” pochodzi od niemieckiego wyrazu „die Schnauze” i nawiązuje do najbardziej charakterystycznej części ciała psa – pysk, morda. Są też zwolennicy innej teorii, że rasa wzięła nazwę od zwycięzcy wystawy kynologicznej z 1870 r. pinczera szorstkowłosego imieniem Schnauzer.

Pierwszy klub zrzeszający miłośników i hodowców rasy pinczera-sznaucera powstał w 1895 roku pod nazwą PSV – Pinscher Schnauzer Verband. W 1921 r. został przemianowany na Pinscher Schnauzer Klub i rozpoczął prace nad planowym doborem hodowlanym, który miał na celu utrwalenie podziału pinczerów na gładko i szorstkowłose.

Pielęgnacja sznaucera

Sierść psa rasy sznaucer powinna być trymowania co trzy lub cztery miesiące.

W miarę potrzeby należy kąpać psa w szamponie dla psów o twardej sierści, dla terierów.  Powinno się nakładać odżywkę zapobiegającą tworzeniu się kołtunów na włosy na brzuchu, kończynach oraz brodzie.

Aby dobrze pielęgnować psa zaleca się czesać co najmniej raz w tygodniu. Najlepiej przed czesaniem zwilżyć sierść wodą lub odżywką, dzięki temu zapobiegniemy łamaniu się włosa.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/sznaucer_sredni_standard_schnauzer_psi_fryzjer_warszawa_siersc.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/sznaucer_sredni_standard_schnauzer_psi_fryzjer_warszawa_strzyzenie.jpg

#SznaucerŚredni #StandardSchnauzer #Schnauzer #Sznaucer

https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2019/06/golden_retriever_opis_rasy_charakterysteka_strzyzenie-750x131.jpg