//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/bulldog_Buldozek_francuski_fun_na_smyczy_zabawka.jpg

Buldożek francuski

z fabryk na salony

Buldożek francuski wbrew powszechnemu przekonaniu, wynikającemu prawdopodobnie ze zbyt sugestywnej nazwy rasy, nie pochodzi z Francji, tylko z Anglii. Do Francji pieski te zostały przywiezione przez angielską klasę robotniczą i dopiero tam zostały zarejestrowane jako osobna rasa.

Jedna z teorii głosi, że buldożek francuski wywodzi się ze średniowiecznych alano czy psów dogowatych z Ameryki Południowej. Kolejna twierdzi, że prawdopodobnie pochodzi od mastifów tybetańskich i azjatyckich, których do Anglii sprowadzili Fenicjanie.

Najbardziej jednak wiarygodne jest to, że przodkiem współczesnego buldożka jest dawny buldog angielski, używany na Wyspach Brytyjskich do walk psów i szczucia byków. Kiedy w 1802 r. parlament angielski wprowadził zakaz krwawych walk, spadło zainteresowanie psami tej rasy. Od tego momentu waleczne buldogi stały się towarzyszami robotników.

Utrzymanie dużego psa dla zwykłego robotnika wiązało się z wysokimi kosztami, na które nie każdy mógł sobie pozwolić, dlatego mniejsze osobniki zaczęto krzyżować z innymi rasami, co w efekcie dało zminiaturyzowaną wersję buldoga o znacznie łagodniejszym charakterze.

Buldożek – plebejski emigrant

Do Francji buldożki trafiły dopiero pod koniec XIX wieku. Tam, w robotniczych dzielnicach Paryża pieski zostały skrzyżowane z pinczerami, mopsami oraz niektórymi terierami, po których prawdopodobnie buldożek odziedziczył swoje nietoperzowate uszy.

Początkowo buldożki uchodziły za psy plebejskie należące do tkaczy, kronikarzy i woźniców. Dopiero w momencie, gdy zainteresowała się nimi arystokracja, m.in. król angielski Edward VII, wszystko uległo zmianie.

Pierwszy klub buldożka francuskiego powstał w Paryżu w 1880 r., a pierwszego psa wpisano do rejestru w 1885 r. Wygląd tego pieska ostatecznie ukształtował się właśnie we Francji  i to tam w 1898 r. francuski związek kynologiczny zatwierdził tę rasę i nadał jej obecną nazwę.

Bardzo długo trwały spory w kwestii pochodzenia rasy – z Francji, czy z Anglii? Pochodzi przecież z Anglii, ale to we Francji został opracowany wzorzec rasy i to Francuzom zawdzięcza swój obecny wygląd. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna przychyliła się do tej argumentacji i uznała, że buldożek jest rasą francuską i tak też został zarejestrowany. Anglikom zaakceptowanie tego faktu nie przyszło łatwo, bo dopiero w 1912 r. rasa została uznana przez brytyjski Kennel club.

//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/bulldog_Buldozek_francuski_fun_na_smyczy.jpg
//malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/07/bulldog_Buldozek_francuski_fun_na_smyczy_zabawka_pilka.jpg
https://malowanypies.pl/wp-content/uploads/2018/10/labrador_retriever_strzyzenie_zobacz_wiecej-750x131.jpg

W celu uzgodnienia dogodnego terminu zapraszamy do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Zarezerwuj wizytę przez aplikację